Навчально-дослідна земельна ділянка як одна із баз для здійснення прородоохоронної роботи в Старотро
- Тамара Никольчева
- 8 апр. 2019 г.
- 3 мин. чтения
Проблема екологічної освіти підростаючих поколінь, пов’язана із збереженням навколишнього середовища та природоохоронною роботою, завжди була актуальною у педагогічній науці. Здійснення природоохоронної роботи в Старотроянівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів є невід'ємною складовою екологічної освіти учнів.
Науковці запевняють, що природоохоронна робота починається із взаємодії з природою в тому соціальному мікросередовищі, в якому перебуває учень, де розповідають про навколишній світ з позиції любові та дбайливого ставлення. Природоохоронна робота є комплексом активних практичних заходів та відповідних дій, спрямованих на збереження, відтворення та охорону навколишнього природного середовища, які здійснюються упродовж певного проміжку й мають відчутні результати. Наукова-дослідницька робота на навчально-дослідній земельні ділянці сприяє розвитку природоохоронної роботи в Старотроянівськійзагальноосвітній школі І-ІІІ ступенів та може принести великі плоди в разі її правильної організації. Навчально-дослідна земельна ділянка - база дослідної роботи учнів. Тут вони закріплюють, розширюють і заглиблюють знання з біології, отримані в класі, пізнають рослинні організми, опановують методи управління ростом і розвитком рослин, набувають умінь і навичок вирощування рослин, залучаються до колективної праці. В учнів виховується відповідальність за доручену справу, вони звикаються початеділозавждидоводитидокінця. Особливістю діяльності учнів Старотроянівської ЗОШ І-ІІІ ступенівна навчально-дослідній земельній ділянці є суб’єктивне відкриття ними нових знань на основі актуалізації попередньо набутих знань. Схильність учнів до дослідницької роботи дуже індивідуальна. Вона проявляється у певних аналітичних здібностях, спостережливості, особливостях пам’яті, уваги, фантазії, працьовитості, вольових зусиль. Правильно організована дослідницька робота учнів є важливою ланкою поєднання навчання з виробничою працею. Вона підвищує якість знань, вмінь та навичок привчає учнів застосовувати знання на практиці. Робота на навчально-дослідній ділянці є цікавою для дітей, розвиває допитливість, спостережливість, виховувує високі моральні якості. Дослідницька робота учнів тісно пов’язана з програмою з біології. Проте вона не зводиться до простого засвоєння учнями теоретичного матеріалу, а має творчий характер. Теми дослідів є актуальними, мають практичне, суспільно корисне значення, пов′язуються з конкретними завданнями. При визначенні змісту навчально-дослідної роботи на шкільній ділянці Старотроянівської ЗОШ І-ІІІ ступенів ми виходили з навчально-виховних завдань школи та потреб сільськогосподарського виробництва. Якісне викладання біології вимагає тісного поєднання теорії і практики. Тому у навчальних програмах з природознавства, біології звертається увага на роботу на навчально-дослідних ділянках.
Учні під керівництвом учителя біології Карайван Г.М. протягом року проводять практичні роботи, екскурсії, досліди і спостереження за рослинами за Планом роботи на шкільній навчально-дослідній земельній ділянці Старотроянівської ЗОШ І-ІІІ ступенів на 2018/2019 н.р., який є складовою частиною плану навчально-виховної роботи школи, розглянутий та схвалений на педагогічній раді (Протокол №8 від 30.08.2018р.) і затверджений директором школи Карайван Н.В..


На уроках біології під керівництвом вчителя учні посадили дерева поряд з науково-дослідною ділянкою на узбіччі дороги, яка є виїздом з села Старі Трояни. Ці дерева у майбутньому слугуватимуть для тренування учнів у щепленні інших сортів плодових дерев, що сприяє формуванню профорієнтаційних нахилів.
Вже стало традицією в нашій школі проведення щороку свята врожаю «Золота осінь», на якому підбиваються підсумки роботи на земельній ділянці, організовується виставка врожаю, експонатів та поробок учнів з природніх матеріалів. На святі врожаю всіх найактивніших учасників нагороджено грамотами.




Отже, робота на навчально-дослідній земельній ділянці відкриває широкі можливості для навчання й виховання учнів, розвитку в них біологічних понять, законів і закономірностей; сприяє застосуванню знань для рішення практичних вправ. Навчально-дослідна земельна ділянка Старотроянівської ЗОШ І-ІІІ ступенів має перш за все пізнавальне і виховне призначення. Тому до організації ділянки і організації роботи на ній залучено весь вчительський і учнівський колектив школи, батьківський комітет.
Таким чином, науково-дослідницька робота на навчально-дослідній земельній ділянціне лише сприяє розвитку природоохоронної роботи в Старотроянівській ЗОШ І-ІІІ ступенів та може принести великі плоди в разі її правильної організації, але й дає можливість навчитись проявляти творчість у праці; набувати уміння спілкуватись у колективі.




Comments